ХВОРОБА ЛАЙМА (КЛІЩОВИЙ БОРЕЛІОЗ)
З приходом тепла все більше охочих виїхати за місто на пікнік, сходити в парк, ліс і, звичайно ж, вирушити на дачу. Ну що може бути кращим за свіжість лісового повітря та мальовничі краєвиди природи! Однак у траві і чагарниках нас підстерігає небезпека: кліщі. Небезпечний не сам укус комахи, а загроза заразитися від нього хворобою Лайма (Лайм – Бореліоз) – найпоширенішим інфекційним захворюванням, яке передають людям кліщі. Сезон активності кліщів триватиме до кінця осені, а пік заражень прогнозується на травень-червень і вересень-жовтень.
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик інфікування залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Інфікуватися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
Як знизити ризик укусу кліща?
Фахівці МОЗ радять дотримуватися кількох простих правил:
- уникати прогулянок у високій траві й кущах;
- під час відпочинку на природі триматися центру стежок, а також не сидіти й не лежати на траві;
- носити світлий, щільний одяг із довгими рукавами та заправляти штани в шкарпетки;
- використовувати репеленти (засіб, що захищає від укусів комах і кліщів);
- кожні дві години оглядати себе та домашніх тварин, а також після прогулянки повторіть огляд.
Пам’ятайте алгоритм дій видалення кліща:
- Не тиснути.
- Не виривати.
- Не заливати олією або спиртом.
- Акуратно викрутити обертальними рухами пінцетом або через марлю.
- Продезінфікувати місце укусу.
Відділ державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Хмельницького районного управління
ГУДПСС в Хмельницькій області