Верховна Рада ухвалила законопроект про застосування англійської мови в Україні: що він передбачає
Верховна Рада підтримала законопроєкт № 9432 «Про застосування англійської мови в Україні». Він передбачає офіційне закріплення статусу англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні.
Законопроєкт має на меті врегулювати питання застосування англійської мови в діяльності органів державної влади, у роботі підрозділів екстреної допомоги населенню, у сферах освіти, культури, транспорту, охорони здоров’я, а також під час перетину державного кордону.
Законом визначається перелік посад, для зайняття яких громадяни зобов’язані володіти англійською мовою. До таких посад належать:
- посади державної служби категорії А, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників. На підготовку відведено 2 роки після припинення воєнного стану.
- посади державної служби категорій Б і В, прокурорів, старшого і середнього керівного складу Національної поліції, у податкових та митних органах. Вказані норми наберуть чинності через 4 роки після припинення воєнного стану.
Вимога щодо володіння англійською мовою може встановлюватися суб’єктом призначення до кандидатів на посади в органах місцевого самоврядування (крім виборних посад), основні посадові обов’язки яких передбачають виконання функцій з міжнародного співробітництва.
Інформація про культурні заходи, архівні документи, музейні експонати повинна мати ENG-версію. На підготовку цього відведено 2 роки.
На вокзалах, автовокзалах, аеропортах, у деяких видах транспорту інформація має дублюватися англійською мовою. Ця вимога запрацює за 2 роки після набрання чинності закону.
Норма про використання англійської для навчання в садочках та інших дошкільних закладах для малечі вступає в силу з вересня 2026 року.
Протягом 4 років після закінчення воєнного стану працівники, на яких покладено обов’язок володіти англійською мовою, отримуватимуть 10% надбавку за володіння англійською на рівні В2.
Як зазначають у міністерстві трансформації України, сьогодні англійська – це мова, яка дає нам змогу спілкуватися з усім світом, а також дізнаватися про новітні тренди, інновації та наукові відкриття в галузях EdTech, Govtech, DefenseTech тощо. Мета – зробити англійську, а водночас і ці сфери, доступними для українців. Ухвалення закону – це нові можливості для професійного розвитку українців, щоб конкурувати на світовому ринку й досягати цілей, а також сильний сигнал для світу про чіткий намір України доєднатися до глобального англомовного простору.